Skip to content ↓

Staff list

Don't forget you can get in touch by emailing info@boa-academy.co.uk,  calling 0121 359 9300, or by using the form on the "contact us" page of this website.

senior leadership team 

Alistair Chattaway (ACH) Principal

Michael Penn (MPE) Vice Principal (Curriculum and Quality Assurance)

Daniel Branch (DBR) Assistant Principal (Performing Arts)

Chris Mitchell (CMI) Assistant Principal (English, Maths & Science)

Derek Pitt (DPI) Assistant Principal (Pastoral Care)

directors 

Francesca Di Cesare (FDC) Director of Acting

Andy Edwards (AED) Director of Dance

Steve Elias (SEL) Director of Musical Theatre

Richard Evans (REV) Director of Science

Simon May  (SMY) Director of English

Sarah O'Connor (SOC) Director of Maths

Carmella Beschi (CBE) Director of Humanities 

David Leighton (DLE) Director of Music 

heads of house and teachers 

Holly Arnold (HAR) Head of Jupiter House and Teacher of Dance

Laura Emery (LEM) Head of Saturn House and Teacher of Acting 

James Lees (JLE) Head of Mercury House and Teacher of Acting

Ameela Razaq (ARA) Head of Venus House and Teacher of English 

Amarpreet Singh (ASI) Head of Mars House and Teacher of Science 

James Underwood (JUN) Head of Neptune House and Teacher of Creative Media

Jade Allen Teacher of Acting and BTEC Quality Nominee

CURRICULUM LEADERS 

Daniel Walker Curriculum Leader for Media Studies

Liam Butler Curriculum Leader for Broadcast

Linda Cotgrave Curriculum Leader for Citizenship & History

Rebecca Maguire-Turner Curriculum Leader for Visual Art & Design

Vincenzo De Salvo Curriculum Leader for Modern Languages

Drew Lord Curriculum Leader for Games Design & New Media

THE old rep theatre 

Michael Penn Executive Director

Darren Knapton Theatre Manager 

Emma Ferguson Marketing and Box Office Assistant

Dilpesh Patel Deputy Head of Technical

Stephen Hatton Site Supervisor

Ann Grady Cleaner

student support
 

Emma Rickard Head of Admissions and Careers 

Ross Whitehouse Admissions Officer

Emma Williams Attendance Officer 

Kate Collett Special Educational Needs Coordinator (SENDCO)

Caroline Fahy Admissions Officer

Hannah Cliff Attendance Officer

Jemma Coombs Counsellor 

ACADEMY SUPPORT STAFF 

Charlie Powell Theatre Technician

Claudia Cole SIMS, Data and Examinations Manager

David Hunter Workshop Technician

Eleni Skouta Senior Audio Technician

Elizabeth Watson Receptionist and First Aider

Gill Neuenhaus Finance Officer

Joy Nuttal Receptionist

Kate Wallace Group Management Accountant

Neena Jass SIMS Data and Examinations Officer

Neve Prosser Learning Resources Officer

Nicole Nienaber Executive Assitant to CEO/Principal

Samantha Care Curriculum Support Assistant

Seb Andrews Junior Content Creator

Teresa Skeete Pastoral Care Administrator